محاسبه مالیات ارزش افزوده در نرم افزار هلو

محاسبه مالیات ارزش افزوده در نرم افزار هلو

نحوه ی محاسبه مالیات ارزش افزوده و گزارش فصلی در نرم افزار حسابداری هلو

برای صاحبان کسب و کارها  لازم است که از قوانین کار و مالیات ارزش افزوده و اطلاعاتی که در کسب و کارشان موثر است آگاهی یابند. این اطلاعات درباره قوانین، به آن‌ها کمک می‌کند که بتوانند برای کسب و کارشان برنامه‌ریزی کنند و در مسیر درستی برای پیشرفت گام بردارند. اگر دستی در بازار و فعالیت‌های اقتصادی دارید، حتماً می‌دانید که قوانین مالیاتی بخش بزرگی از دغدغه کسب و کارها را تشکیل می‌دهد. در اینجا تلاش کرده‌ایم دو قانون مهم مالیاتی که بیشتر با آن سروکار دارید، یعنی محاسبه مالیات ارزش افزوده و گزارش فصلی و راه‌حلی که نرم افزار حسابداری هلو برای محاسبه و گزارش آن برای شما دارد را توضیح خواهیم داد.

 

گزارش فصلی چیست؟

به گزارشاتی که اشخاص حقیقی و حقوقی بر اساس ماده قانونی ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر موظف به ارسال آن به سازمان امور مالیاتی ارسال هستند گزارشات فصلی گفته می‌شود. طبق ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم (مالیات ارزش افزوده)، کسب و کارهای مشمول موظف هستند که صورت معاملات فصلی خود را طی یک دوره ۳ ماهه به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند. صورت معاملات فصلی تکلیفی صرفاً گزارشی است و شما فقط باید مشخصات خرید و فروش را به حوزه مالیاتی گزارش دهید. در واقع گزارش فصلی فهرست معاملات و صورت همه پرداخت‌های مالی افراد حقیقی یا حقوقی و گزارشات خرید و فروش فصلی است.

گزارش فصلی با نام‌های دیگری از جمله صورت معاملات فصلی یا معاملات فصلی و گزارشات خرید و فروش فصلی موضوع ماده ۱۶۹ هم شناخته می‌شود. گزارشات خرید و فروش فصلی باید حداکثر تا یک ماه پس از پایان فصل به سازمان امور مالیاتی ارسال شود. سازمان امور مالیاتی برای ارائه این گزارشات یک فرمت ارائه کرده که گزارشات ارسال شده باید با این فرمت و اطلاعات و جزییات آن مطابقت داشته باشد . در نرم افزار  حسابداری هلو همان‌‍طور که در ادامه می‌بینید، به سادگی می‌توانید صورت معاملات فصلی  خود را دریافت و ارسال کنید.

 

مالیات ارزش افزوده چیست و چگونه محاسبه می شود ؟

مالیات بر ارزش افزوده یا VAT چند سالی است که به لیست مالیات‌های دریافتی توسط نظام مالیاتی کشور اضافه شده است. به بیان ساده مالیات بر ارزش افزوده مالیاتی است که خریدار هنگام خرید کالا و خدمات به فروشنده می‌پردازد و فروشنده نیز باید در دوره‌های زمانی مشخص آن را به دولت و سازمان امور مالیاتی پرداخت کند .

مالیات بر ارزش افزوده یک مالیات عام است که بر همه کالاها و خدمات مگر آن‌ها که معاف از مالیات هستند، اعمال می‌شود. مالیات بر ارزش افزوده در واقع ارزش افزوده اختلاف بین ارزش کالاها و خدمات فروخته شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری شده است.

 

در ادامه شرح موارد مربوط به ثبت و محاسبه مالیات ارزش افزوده را در نرم افزار حسابداری هلو  می‌بینید:

 

امکان ثبت تنظیمات مربوط به محاسبه مالیات ارزش افزوده و عوارض در تنظیمات نرم افزار حسابداری هلو:

این گزینه به کاربر امکان می‌دهد که مشخص کند آیا در فاکتور، مالیات ارزش افزوده و عوارض لحاظ شود یا نه و در صورت فعال بودن در چه فاکتورهایی مالیات ارزش افزوده به مبالغ فاکتور اضافه شود. همچنین، امکان تغییر درصد مالیات ارزش افزوده و عوارض را بر اساس قوانین سالیانه سازمان امور مالیاتی به کاربر می‌دهد.

 

امکان ثبت تنظیمات نحوه محاسبه مالیات اش ارزفزوده و عوارض در فاکتور:

این گزینه به کاربر امکان می‌دهد که مشخص کند مالیات و عوارض به صورت کلی برای تمام کالاها و فاکتورها لحاظ شود (درصد مالیات و عوارض به صورت کلی در این قسمت ثبت می‌شود) یا به صورت جداگانه برای هر کالا در فرم کالا ثبت شود.

 

امکان تخصیص مالیات و عوارض به کالا:

این گزینه به کاربر امکان می‌دهد که در فرم کالا مشخص کند آیا مالیات و عوارض به این کالا تخصیص داده شود یا نه و در صورت فعال بودن برای هر کالا، درصد مالیات و عوارض را مشخص کند.

 

امکان محاسبه و نمایش مالیات و عوارض در فاکتور:

بر اساس تنظیمات انجام شده در قسمت تنظیمات نرم افزار هلو، بعد از تایید فاکتور بر مبنای مبلغ کل فاکتور، مالیات و عوارض محاسبه و به مبلغ کلی فاکتور اضافه می‌شود.

 

محاسبه مبلغ قابل پرداخت به سازمان امور مالیاتی در خصوص مالیات ارزش افزوده و عوارض:

در نرم افزار حسابداری هلو این امکان وجود دارد که بر اساس تمامی مبالغ مالیات ارزش افزوده و عوارض در فاکتورهای خرید و فروش مبلغ نهایی محاسبه و نمایش داده شود. این امکان بعد از کسر مبالغ مالیات و عوارض دریافتی و پرداختی مبلغ قابل پرداخت را نمایش می‌دهد که امکان ثبت سند تسویه را در نرم افزار محیا می‌کند.

 

نحوه ی ارائه گزارش فصلی در نرم افزار هلو:

در نرم افزار  مالی و حسابداری هلو این امکان وجود دارد که به صورت فصلی از تمامی خریدها و فروش‌ها گزارشی تحت عنوان گزارش فصلی تهیه شود و امکان تکمیل فایل TTMS برای سازمان امور مالیاتی به صورت اتوماتیک فراهم آید. این فایل هم به صورت چاپی و هم به صورت الکترونیکی قابل ارائه به سازمان امور مالیاتی است.

 

امکان تهیه پیش‌نویس اظهارنامه مالیات سالیانه مشمولین بند ج:

در نرم افزار حسابداری هلو این امکان وجود دارد که مشمولین و اصناف بند ج بتوانند پیش‌نویس اظهار‌نامه را تهیه و برای اظهارنامه اصلی آماده باشند.

 

صدای شما را می‌شنویم