چرا باید به معماری IT اهمیت داد؟

چرا باید به معماری IT اهمیت داد؟

قسمت دوم:

پنج حقیقت نا خوشایند که مانع رشد صنایع می شود:

چالشی که صنایع با آنها رو به رو هستید، دقیقا مثل چالش هایی است که بانک ها، اپراتور های تلفن و خرده فروشان در سال های اخیر با آن رو به رو بودند.

حقیقت نا خوشایند 1: جایگزینی یک دایناسور ( یک سیستم قدیمی ) با یکی دیگر منطقی نیست!

برای پاسخ گویی به نیاز مشتری و بازار، بسیاری از صنایع از سایت ها، توابع نیروی میدانی، ابزار های CRM و چنین چیز های جدیدی استفاده می کنند. این باعث جایگزینی سیستم قدیمی با یک سیستم جدید قابل مدیریت یا استفاده از زیر ساخت های IT دیگر می شود. اما مشکل اینجاست که این کار باعث می شود که آن صنعت با یک سیستم قدیمی دیگر دست و پنجه نرم کند!
یکی از مزیت های یک روش مدولار در این است که شرکت می تواند به جای میلیون ها خط، صد ها خط کد را در لحظه آزاد کند. این باعث می شود پیچیدگی کمتر شده و سریع تر به بهره وری برسد.
صادقانه بگوییم که یک روش مدولار باعث می شود تا معماری تکنولوژی پیچیده تر هم شود، به شکلی که به جای یک سیستم، شما چندین سیستم خواهید داشت. هر چند برای شرکت های مختلف این کار با خطر و هزینه کمتر به شکل ساده تری قابل اجرا است.

 حقیقت نا خوشایند 2: موقعیت ساخت ارزش تجاری از قلم می افتد

مدیران این صنایع عمومی می خواهند که سیستم های IT خود را به حالت فیزیکی اجرا کنند. برای یک سال برنامه ریزی می کنند که از این سیستم استفاده کنند، سه سال با همین سیستم پیش می روند و آنقدر ادامه می دهند تا سیستم از بین رفته و آن را جایگزین کنند! پس از آن می خواهند که هزینه جا به جایی را در عرض 5 تا 10 سال مجداا به دست بیاورند. با این کار اجازه ورود سیستم های جدید به این عرصه را نمی دهند. سیستم های جدید این پروسه را ساده تر می کنند و امکانات جدید ارائه می دهند!

حقیقت نا خوش آیند 3: جبران چالش های ساختاری و حضور ضعیف کسب و کار ها

در اکثر شرکت ها، گروه IT قطعا این سیستم قدیمی را ساخته و اجرا کرده است. آنها  در کار خود خبره هستند و به بهترین نحو مشکلات را حل می کنند. این تیم می داند چطور از پس محدودیت زمانی بر بیاید و مشکلات را به بهترین شکل در سازمان خود حل کند.
اما عوامل بنیادی می توانند روی کار آنها تاثیر بگذارند. این عوامل می توانند شامل پردازش ضعیف تکنولوژی، تغییر نا مناسب مدیریت انضباطی،  تکنولوژی های موازی و دارای اشتراک های زیاد ( برای مثال لایه های ادغامی) و وجود میانبر های اضطراری بی شمار باشند. با گذشت زمان، این مسائل باعث ضعیف شدن سیستم قدیمی و بالا رفتن هزینه جایگزینی آن می شوند.

حقیقت نا خوش آیند 4: اجرای سیستم های قدیمی و طراحی معماری جدید نیاز به مهارت های متفاوتی دارند

روش های مدرن برای بهبود سیستم مثل توزیع پایگاه داده و خواندن/ نوشتن هم زمان برای تعمیر و نگه داری سیستم های قدیمی مناسب نیست. از این رو صنایع باید کارمندانی جدید استخدام کنند که با سیستم های جدید قادر به کار کردن باشند. این نیرو های جوان تازه نفس می توانند در مدت کوتاهی کار با سیستم های قدیمی را آموخته و به سرعت در سیستم های جدید نیز مهارت کسب کرده و به صورت مستقل فعالیت کنند.

حقیقت نا خوشایند 5: دگرگونی معماری هنوز در اولویت برنامه CIO نیست

معماری IT حاصل این انتخاب است که اجازه دهید تکنولوژی سیستم شما را طراحی کند. بعضی اوقات به این سیستم چنین انتقادی وارد می شود که بسیار رویایی، غیر قابل دسترس و غیر قابل اجرا است. مهم تر از آن افکار عامه بر این باور هستند که معماری می تواند سطح IT سازمان را 2 تا 3 مرحله زیر CIO بیاورد. از این رو تعجب آور نیست که در اولویت برنامه CIO قرار نگیرد.

قسمت اول

نظرات کاربران
فروشگاه اینترنتی
مشاوره فروش 021 22 22 11 42
پشتیبانی تلفنی 021 23067
درخواست پشتیبانی آنلاین