تاب آوری اصناف، کسب و کارها و کارآفرینان در دوران کرونا

تاب آوری اصناف، کسب و کارها و کارآفرینان در دوران کرونا

بحران ویروس کرونا به عنوان یک فاجعه جهانی، عمیقاً بر توسعه اقتصاد جهانی تأثیر گذاشته است. به نظر می­رسد که تهدید بقای کسب و کارها در سراسر جهان اجتناب ناپذیر است و این اختلال طبیعی بحران بزرگی را برای بسیاری از کسب و کارها ایجاد کرده است.

وقوع چنین بحرانی توجهات مدیران شرکت ها، اصناف و کارآفرینان را به این مهم جلب کرده است که برای زنده ماندن در برابر بلایای غیر منتظره در آینده چه اقداماتی باید انجام داد و استراتژی های مناسب برای مدیریت بحران کدامند. مشاغل باید در خود این توانایی را تقویت نموده تا علاوه بر کنترل چالش های مالی و عملیاتی ویروس کرونا بتوانند به سرعت نیازهای مردم، مشتریان و تامین کنندگان خود را نیز پاسخ دهند.

این مطالعه با ارائه پنج حوزه اصلی تمرکز برای کسب و کارها، بینش های ارزشمندی را برای آن ها فراهم می کند تا با موفقیت به بحران کنونی و همچنین بحران های مشابه در آینده پاسخ گویند. اقداماتی که در حال حاضر انجام می شود می تواند تأثیر فوری بر بقای شرکت، سرعت بازگشت از رکود جهانی و همچنین سلامت مالی و پایداری آن داشته باشد.

از کارمندان خود محافظت کنید

از آنجایی که منابع انسانی به عنوان سرمایه‌های اصلی یک سازمان در نظر گرفته می شود، اقداماتی را برای حمایت از سلامت جسمی و روحی آنها، چه در محل کار و چه در خانه اجرا کنید. باید ابزار و شرایط لازم برای حفظ منابع انسانی سازمان فراهم شود.

اقداماتی نظیر دورکاری، ایجاد آگاهی در مورد علائم بیماری، رعایت فاصله گذاری در محل کار، جایگزینی ابزارهای لمسی با ابزارهای غیر لمسی، استفاده از لوازم و ظروف یکبار مصرف، توزیع وسایل و ملزومات ضدعفونی کننده و مکمل های ویتامین C تا حدودی محیط کار را برای کارمندان شما ایمن می سازد.

تداوم کار را حفظ کنید

همه صنایع با درجات مختلف شدت تحت تأثیر بحران ویروس کرونا قرار گرفته اند. برخی از آنها حالت دفاعی بیشتری دارند، در حالی که برخی دیگر برای بازگشت به وضعیت “عادی” تلاش مداوم می کنند. در چنین شرایطی می بایست چالش های بزرگ را به یک تغییر معنی دار تبدیل کنید و کسب و کارتان را به طور مداوم با شرایط جدید و نامشخص بازار سازگار نمایید.

تحولات دیجیتال خود را تسریع کنید

حتی قبل از شیوع ویروس کرونا بسیاری از کسب و کارها با چالش های قابل توجه فناوری اطلاعات روبرو بودند. اکنون با توجه به محدودیت ارتباطات مستقیم و فیزیکی، کسب و کارها مستلزم این هستند که سرعت تحولات دیجیتال خود را بیش از گذشته افزایش دهند.

در حال حاضر با تغییر سبک کار به حالت از راه دور، بعضاً شکاف هایی در زیرساخت های فناوری اطلاعات، برنامه ریزی نیروی کار و مهارت های دیجیتالی کسب و کارها مشاهده می گردد که می بایست رفع گردد.

در کشف تغییر عادات مشتری، چابک باشید

همه گیری جهانی ویروس برای همیشه تجربه های ما را (به عنوان مشتری، کارمند، شهروند، انسان) تغییر داده است و در نتیجه نگرش و رفتار ما تغییر می کند. این بحران اساساً در حال تغییر دادن نحوه خرید مصرف کنندگان است و به عنوان مثال روند تحولات ساختاری عظیم در صنعت کالاهای مصرفی را سرعت می بخشد.

بنابراین از آنجا که الگوی تقاضای مصرف کننده در حال تغییر است، از طریق ارتباط مداوم با مشتریان می توان از این تغییرات آگاه شد و برنامه های کسب و کار خود را بر مبنای آن برگزید و استراتژی های قوی تری را مطابق با عادات جدید مشتریان خود پیاده سازی نمود.

شیوع ویروس کرونا، کسب و کارها را مجبور به ارزیابی مجدد نحوه استفاده از راه های ارتباطی با مشتریان و کانال های دیجیتال برای پشتیبانی از تداوم تجارت در بحران و پس از آن کرده است. هنگامی که بحران ویروس برطرف شد، کسب و کارها باید تأثیر این تغییرات را در نحوه طراحی، برقراری ارتباط، ساخت و اجرای تجربیات مردم مورد بررسی قرار دهند.

و در آخر، سناریوهای بدترین حالت را مدل کنید

در مواجهه با بحران ویروس کرونا یا هر بحران دیگر، مدیران مجبور هستند برای بهبود انعطاف پذیری کسب و کار خود سریعاً اقدام کنند. مدل سازی و ارزیابی اثرات موج همه گیرکرونا دشوار است، اما به منظور محافظت از رشد و سودآوری خود از طریق اقداماتی مانند برنامه ریزی برای سناریوهای مختلف، بدترین حالات را پیش بینی و خود را برای مقابله با آن انعطاف پذیر کنید.

تمرینات مکرر مدل سازی مالی برای بهبود انعطاف پذیری و مدل های جدید که تأثیرات اقتصادی همه گیری های گذشته را در بر می گیرد به ما کمک می کند که در شرایط عدم اطمینان و بروز بحران های پیش بینی نشده آتی نیز چابک عمل کنیم.

صدای شما را می‌شنویم