راهکارهای حفظ منابع انسانی و جلوگیری از ریزش کارکنان خوب

راهکارهای حفظ منابع انسانی و جلوگیری از ریزش کارکنان خوب

در مقاله قبلی به این مهم پرداخته شد که چگونه می توان منابع انسانی را در کسب و کار خود توسعه بخشید و نیروهای کار ماهر را جذب نمود. در این مقاله به بررسی ریسک ها، راه کارهای مدیریت انگیزش در کارکنان و جلوگیری از ریزش منابع انسانی می پردازیم.

هر دو سیستم مدیریت عملکرد و پاداش اهرم های کلیدی هستند که می توانند برای ایجاد انگیزه و هدایت عملکرد فردی و گروهی مورد استفاده قرار گیرند و منجر به بهبود عملکرد کلی سازمان، بهره وری و رشد می شود.

در طی سالهای گذشته بحث های زیادی برای شناسایی بهترین روش ها در روش های تفکیک و پاداش دادن به کارمندان وجود داشته است که این امر بهبود عملکرد و افزایش انگیزه کارکنان را نیز به دنبال خواهد داشت.

افراد مناسب را استخدام کنید.

همه چیز با استخدام فرد مناسب برای موقعیت مناسب شروع می شود. شرح وظایف باید جامع و مداوم به روز شود. کسانی که استخدام می کنند باید داوطلبان شغلی را کاملاً ارزیابی کنند و مطمئن شوند که مهارت و شخصیت لازم برای کنار آمدن با شغل و مطابقت با فرهنگ شرکت را دارند. در چنین صورتی کارمندان درک صحیحی از موقعیت شغلی خود داشته، بر روی فعالیت های خود مسلط بوده و با شغل خود احساس راحتی داشته باشند.

فرصت ها را به کارمندان نشان دهید.

اگر کارمندان احساس کنند به درهای بسته برخورد کرده اند یا آینده ای را در شرکت نمی بینند، در جای دیگری به دنبال فرصت های بهتر خواهند بود. اگر این فرصت در اختیارشان قرار گیرد تا مهارت های بیشتری کسب کنند و در حرفه خود پیشرفت کنند، به احتمال زیاد وفادار خواهند ماند.

چشم اندازهای توسعه شغلی می تواند برای کارمندان با استعداد، جذاب باشد. آن ها ترجیح می دهند در شرکتی بمانند که این پیشنهاد را به آنها بدهد تا اینکه به سراغ شرکت دیگری بروند که حقوق بیشتری به آنها ارائه دهد.

مردیت بودگاس از Assignment Masters یک قانون طلایی برای راضی نگه داشتن کارمندان خود دارد: “برای کارمندان خود ارزش قائل شوید و آنها برای مشتریان شما ارزش قائل خواهند شد.” ایجاد یک سیستم ارزیابی منصفانه و شفاف برای ارزیابی رشد و شناخت منظم دستاورد ها بسیار مهم است. بهترین کارمندان علاقه دارند به چالش کشیده شوند و احساس کنند که در حال رشد هستند.

برای کارمندان مزایا در نظر بگیرید.

شرکت هایی که بیشترین مزایا را به کارمندان خود ارائه می دهند، به احتمال زیاد آنها را حفظ می کنند. بسیاری از نظرسنجی ها نشان می دهد که مهمترین مزایا مربوط به بهداشت و سلامتی و پس از آن صندوق های بازنشستگی است.

امروزه با افزایش هزینه های مراقبت های بهداشتی و پزشکی، یک برنامه قوی مزایای بهداشتی و پزشکی کارمندان برای جذب استعدادهای برتر ضروری است. برنامه های سلامتی اطلاعات سلامت را ارائه می دهند و به کارکنان کمک می کنند تا در مورد عوامل خطر زای سلامتی خود بیشتر بدانند و تغییرات مثبتی ایجاد کنند. این می تواند باعث بهبود بهره وری و کاهش غیبت کارکنان شود.

کارفرمایانی که بطور سخاوتمندانه زمان استراحت مناسب در اختیار کارمندان خود قرار می دهند، از فرسودگی شغلی جلوگیری می کنند و با موفقیت بیشتری کارمندان خود را حفظ می کنند. کارمندان از امکان استراحت بدون کسر کار قدردانی می کنند. بسیاری از کارمندان این را ارزشمند تر ار حقوق بالاتر می دانند. پاداش عملکردی، مرخصی پدری / زایمان و ساعات کار انعطاف پذیر از دیگر مزایای مهم مورد نیاز برای حفظ کارمندان خوب است.

با اعتماد مدیریت کنید

اگر کارمندان اطمینان داشته باشند که شرکتی در مسیر درست پیش می رود، احتمال ترک آن کمتر است. ارتباطات آزاد برای ایجاد این اعتماد ضروری است و باعث ایجاد احساس مالکیت در کل شرکت می شود. سبک جدید رهبری متکی بر قدرت نیست که کارمندان را مجبور کند آنچه را که می خواهند انجام دهند، بلکه بر شفافیت و اعتماد متکی است.

نیروی کار شما به وضوح می تواند ببیند انگیزه های شما چه زمانی خودخواهانه یا فرصت طلبانه هستند و احتمال اینکه از شما حمایت کنند کمتر است. شما باید بتوانید کارکنان خود را ترغیب کنید تا برای انجام ماموریت شرکت با شما همکاری کنند. شما می توانید با درخواست از کارمندان خود برای انجام وظایف مهم در ارسال این پیام که به آنها اعتماد دارید کمک کنید.

یک محیط کار عالی ایجاد کنید

محیط های کاری مدرن، کارآمد و مطبوع باعث می شود افراد احساس راحتی کنند و کارمندان را به ماندن ترغیب می کند. فضاهای کاری مشترک جایگزین اتاقک های خاکستری و دائمی گذشته شده و در حال محبوب شدن هستند. کارمندان می خواهند از محل کار خود لذت ببرند. شرکت های بیشتری به دنبال محیط دفتری هستند و سعی در جذاب تر نگه داشتن استعدادهای برتر دارند.

به عنوان مثال سالن ورزشی در بسیاری از محل های کاری که افراد هر روز مجبور هستند ساعت های زیادی جلوی کامپیوتر بنشینند، رایج شده است. این عناصر به ندرت برای بازدارندگی فرد خوب از جستجوی کار در جاهای دیگر کافی هستند، اگرچه کمبود این موارد ممکن است انگیزه برخی از افراد برای حرکت باشد.

تعادل بین کار و زندگی را در اولویت قرار دهید

تعادل کار و زندگی برای کارمندان بیش از هر زمان دیگری مهم شده است. شما باید تصدیق کنید که به زندگی خارج از کار کارمندان تان اهمیت می دهید. اگر به طور مداوم کاری کنید که کارمندان زودتر بیایند و بعد از ساعت اداری کار کنند، ناگزیر به جستجوی مشاغل دیگر می روند.

با امکان کار از راه دور، کار افراد بدون نیاز به مراجعه به دفتر کار آسان تر شده است. کار از راه دور نوعی انعطاف پذیری را که کارمندان می خواهند ارائه می دهد. یک برنامه انعطاف پذیر برای دو پدر و مادر شاغل بسیار مهم است. این بدان معنا نیست که آنها به همان تعداد ساعت کار نخواهند کرد، بلکه آنها می توانند کارهای خود را خارج از ساعات کار عادی مدیریت کنند.

در صورت مجاز بودن این گزینه، آن ها اغلب ساعات بیشتری از حداقل کار خواهند کرد. به طور سنتی خطوط بین کار و خانه بسیار مشخص بود. قبلاً پرسیدن سوالاتی در مورد زندگی شخصی کارمندان شان برای مدیران نامناسب تلقی می شد. امروزه تصدیق اینکه کارمندان شما افراد کاملاً مطلوبی هستند و بررسی آن ها از لحاظ زندگی شخصی شان، نشان می دهد که شما به آن ها اهمیت می دهید.

بازخورد دو طرفه ایجاد کنید

بسیاری از مدیران به اهمیت برقراری ارتباط با کارمندان و ایجاد احساس ارتباط با آن ها پی نمی برند. پاسخ آن ها به ایمیل های کارمندان ممکن است فقط شامل یک یا دو کلمه باشد و در بسیاری از مواقع حتی ممکن است اصلاً پاسخی ندهند. افراد امروزه به بازخورد اعتیاد دارند – وقتی دکمه ای را فشار می دهیم، اتفاقی می افتد، وقتی پیامکی می فرستیم، پاسخ می گیریم، وقتی بازی می کنیم، امتیاز می گیریم.

کارمندان معمولاً هنگام ورود به محیط های کاری، کمبود بازخورد را تجربه می کنند. به صورت دوره ای با کارمندان خود مصاحبه کنید، تا از اوضاع و احوال آن ها مطلع باشید. وقتی به آن ها گوش می دهید، نشان می دهد که برای آن ها ارزش قائل هستید.

کاری کنید که کارمندان احساس ارزشمند بودن کنند

روش های کوچک بسیاری وجود دارد که نشان می دهد شما برای کارمندان خود ارزش قائل هستید. فقط گفتن یک “متشکرم” می تواند تغییر بزرگی ایجاد کند. این بدان معنا نیست که شما باید مدام از کارمندان تعریف کنید، اما اگر کسی در یک پروژه عالی کار می کند، باید این کار را تشخیص دهید. شرکت های دارای برنامه شناسایی استراتژیک، میزان گردش کارکنان کمتری را گزارش می کنند.

مزایای کم نظیر وعده های غذایی رایگان، پارکینگ رایگان و زمانبندی انعطاف پذیر همگی به افزایش روحیه کارکنان کمک می کنند. پاداش برای یک کار خوب انجام شده ممکن است به اشکال مختلفی از جمله چک جایزه یا کوپن برای یک وعده غذایی در یک رستوران باشد.

میکرو کنترل نکنید

بهترین روش برای مدیریت این است که جهت مشخصی به کارمندان خود بدهید، فضای کافی برای کارهایی که باید انجام دهند و بازخورد ارائه دهند را فراهم نمایید. آن ها ممکن است کاملاً متفاوت از شما کارشان را انجام دهند، این مساله تا زمانی که آن ها نتیجه مثبت می گیرند اهمیتی ندارد. اگر می خواهید بدانید که کارمندان به طور مداوم چه کاری انجام می دهند، آن ها احساس می کنند مورد اعتماد نیستند و احتمال ترک آن ها بیشتر است.

کارفرمایانی که از افت بهره وری می ترسند، از انواع قوانین و مقررات مدیریت کنترل عملکرد کارکنان به صورت ذره بینی استفاده می کنند، بنابراین خطر از دست دادن کارمندان در برابر رقبا را دارند. کارمندان معمولاً وقتی آرام هستند و در فضای دوستانه کار می کنند در بهترین حالت خلاقیت قرار دارند.

صدای شما را می‌شنویم