مهمترین مزایای مدیریت زنجیره تامین کارآمد بر پایه فناوری اطلاعات

مهمترین مزایای مدیریت زنجیره تامین کارآمد بر پایه فناوری اطلاعات

کاملاً مشهود است که مدیریت زنجیره تأمین بخشی حیاتی و جدایی ناپذیر در بسیاری از کسب و کارها می باشد و برای موفقیت شرکت و رضایت مشتریان ضروری است. مدیران زنجیره تأمین برای کسب و کارها بسیار ارزشمند می باشند، زیرا به کنترل و کاهش هزینه های زنجیره تأمین کمک می کنند و این می تواند منجر به افزایش چشمگیر سود در کسب و کارها شود.

مدیریت زنجیره تامین کارآمد، خدمات مشتری را تقویت می کند. مشتریان انتظار دارند محصولات به موقع و در مکان مناسب تحویل داده شوند و پشتیبانی درست و مناسبی پس از فروش محصولات دریافت کنند. در این نوشتار به مهمترین مزایای مدیریت زنجیره تامین اشاره خواهد شد.

نرخ کارآیی را افزایش می دهد

هنگامی که کسب و کار شما قادر به ترکیب زنجیره های تأمین و استراتژی های نوآوری در محصول باشد، شما در موقعیتی خوبی قرار خواهید گرفت که قادر خواهید بود تقاضا را پیش بینی کرده و بر اساس آن رفتار کنید. این بدون شک یکی از اصلی ترین مزایای مدیریت زنجیره تأمین است.

حتماً با خود فکر می کنید چرا! هنگامی که در کسب و کار شما سیستم های مدیریت زنجیره تأمین پیاده سازی می شود، می توان به صورت پویا تری با نوسان بازار و چرخه های عمر کوتاه تر محصول سازگار شد.

هزینه های عملیاتی را کاهش می دهد.

از یک سو مدیریت زنجیره تامین هزینه های خرید را کاهش می دهد. خرده فروشان برای تحویل سریع محصولات گران قیمت به مدیریت کارآمد زنجیره تأمین نیاز دارند تا از نگهداری کالاهای پرهزینه در فروشگاه ها بیش از زمان لازم جلوگیری کنند. به عنوان مثال، فروشگاه های لوازم خانگی برای جلوگیری از هزینه های بالای موجودی انبار، نیاز به تحویل سریع کالاها دارند.

از سوی دیگر مدیریت زنجیره تامین هزینه تولید را نیز کاهش می دهد. تولید کنند گان به زنجیره های تأمین وابستگی دارند تا مواد را به کارخانه های مونتاژ برسانند و از کمبود مواد که تولید را متوقف می کند، جلوگیری کنند. تأخیر ناگهانی در حمل و نقل قطعات باعث خاموش شدن خط تولید کارخانه مونتاژ می شود و می تواند روزانه میلیونها ریال هزینه از دست رفته داشته باشد.

بنابراین بطور کلی مدیریت زنجیره تامین هزینه کل زنجیره را کاهش می دهد. تولیدکنندگان و خرده فروشان برای طراحی شبکه هایی که اهداف خدمات مشتری را با کمترین هزینه برآورده سازند، به مدیران زنجیره تامین نیاز دارند. زنجیره تأمین کارآمد شرکت را قادر می سازد تا رقابت بیشتری در بازار داشته باشد.

به طور مثال، شرکت سازنده رایانه های  Dellبا استفاده از یک رویکرد انقلابی زنجیره تأمین که شامل ساخت هر رایانه بر اساس سفارش مشتری خاص و سپس ارسال مستقیم رایانه به مشتری است، توانست از نگهداری موجودی های بزرگ رایانه در انبارها و فروشگاه های خرده فروشی جلوگیری کند و در نتیجه باعث صرفه جویی زیادی گردید.

همچنین، با این روش شرکت Dell از جابجایی موجودی های رایانه ای که به دلیل تغییرات سریع فناوری رایانه منسوخ می شود، جلوگیری نمود.

هیچ تاخیری در روند کار ایجاد نمی شود

یکی دیگر از مزایای اصلی مدیریت زنجیره تأمین این واقعیت است که از طریق ارتباطات می توانید هرگونه تاخیر در فرآیندها را کاهش دهید. از آنجا که همه از کارهایی که دیگران انجام می دهند مطلع هستند، این امر موجب کاهش بروز ایرادات در تحویل از سوی فروشندگان، خطاهای تدارکات در کانال های توزیع و توقف در خطوط تولید می شود.

نیاز به دارایی های ثابت را کاهش می دهد

مدیریت زنجیره تامین استفاده از دارایی های ثابت بزرگ مانند کارخانه ها، انبارها و وسایل نقلیه حمل و نقل را در زنجیره تأمین کاهش می دهد. اگر متخصصان زنجیره تأمین بتوانند شبکه تامین منابعی را طراحی نمایند تا بطور مثال به جای ده انبار از پنج انبار استفاده نمایند هزینه های دارایی ثابت شرکت ها کاهش می یابند.

عوامل ایجاد خطر و ریسک ها را کاهش می دهد

سیستم های مدیریت زنجیره تأمین امکان شناسایی عوامل مهم خطر را در یک سازمان یا با تأمین کنند گان آن ها فراهم می کند. سیستم های زنجیره تأمین به مدیریت در سازماندهی ریسک ها و تعیین احتمال خرابی های داخلی یا خارجی کمک می کنند. بدون سیستم های مدیریت زنجیره تامین موثر، بسیاری از شرکت ها در معرض خطرات و تعهدات قانونی قرار دارند.

  • ارتباطات و همکاری بخش های مختلف زنجیره تامین را بهبود می بخشد

همانطور که اشاره شد، استفاده از سیستم مدیریت زنجیره تأمین مزایای زیادی برای تجارت شما دارد. با این حال، صحبت از این کار بسیار آسان تر از انجام آن است. وقتی ما در حال حاضر در مورد موفق ترین مشاغل صحبت می کنیم، یکی از موارد مشترک همه آن ها ارتباطات است. در حقیقت هنگامی که ارتباط برقرار نیست، فروشندگان و توزیع کنند گان شما هیچ تصوری از آن چه اتفاق می افتد ندارند.

بنابراین، این قطعاً یکی از اصلی ترین مزایای مدیریت زنجیره تأمین است. به علاوه، هنگامی که تجارت خود را به روی فناوری های جدید و همکاری بهتر در زمینه های مختلف باز می گذارید، مطمئن باشید که در نهایت سطح سود کسب و کار شما افزایش می یابد.

برقراری ارتباط بین مناطق مختلف کسب و کار به شما امکان می دهد تا سریعتر به پیش بینی ها، گزارش ها، نقل قول ها، وضعیت ها و بسیاری از برنامه های دیگر در زمان واقعی دسترسی داشته باشید.

از این حیث، استفاده از پلتفرم هایی نظیر سامانه عمدکس به عنوان بستری برای تجارت عمده آنلاین، تولیدکنندگان سراسر ایران را به صورت مستقیم به خریداران عمده محصولات صنایع مختلف متصل می‌کند. به کمک پلتفرم عمدکس، تولیدکنندگان داخلی می‌تواند به فرصت‌های فروش و مخاطبان بیشتری برای محصولات خود دست پیدا کنند.

همچنین به کمک عمدکس، خریداران عمده می‌توانند در کوتاهترین زمان ممکن، محصول مورد نظر خود را بیابند و با تولیدکننده آن محصول، بدون واسطه ارتباط برقرار کنند. لذا پیشنهاد می شود برای اینکه سهم کسب و کارتان را از بازار آنلاین بگیرید و با مزایای استفاده از عمدکس بیشتر آشنا شوید به وبسایتhttps://omdex.ir  مراجعه بفرمایید.

صدای شما را می‌شنویم