فضای ابری چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد

فضای ابری چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد

اگر بخواهیم به ساده‌ترین شکل تعریفی از فضای ابری ارائه دهیم، باید بگوییم فضای ابری یک “فضای ذخیره‌سازی آنلاین” است. ذخیره اطلاعات بر روی این فضا به فلش مموری یا‌هارد اکسترنال نیازی ندارد، از طرفی با استفاده از فضای ابری، می‌توانید در هر کجا و هر زمانی به داده‌هایتان دسترسی داشته باشید.

  • هزینه اندک: به دلیل استفاده نکردن از فضاهای فیزیکی و عدم پرداخت هزینه خرید و نگهداری از آن‌ها، استفاده از فضاهای ابری سبب کاهش هزینه‌های نگهداری اطلاعات می‌گردد.
  • نامرئی: سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری، هیچ فضای فیزیکی‌ای اشغال نمی‌کنند.
  • امنیت: ذخیره‌ی داده‌ها و اطلاعات در فضای ابری، نسبت به ذخیره آن‌ها در فضای فیزیکی از امنیت بیشتری برخوردار است؛ چون فضاهای فیزیکی همواره در ریسک تاثیرپذیری از محیط بوده و هر لحظه خطر مخدوش شدن بخشی از اطلاعات یا از بین رفتن کل اطلاعات وجود دارد.
  • در دسترس بودن: از روی تبلت‌ها تا گوشی‌های هوشمند، نوت‌بوک‌ها و لپ‌تاپ‌ها و هر نوع دیوایس با قابلیت ارتباط به شبکه جهانی اینترنت در هر کجا و با هر اتصال اینترنتی می‌توانید به فضای ابری خود دسترسی داشته باشید.
  • همگام‌سازی:  به‌روزرسانی اطلاعات به دلیل در دسترس بودن همیشگی آن‌ها امکان‌پذیر است.
  • اشتراک‌گذاری: چه بخواهید یک عکس ساده را انتقال دهید و چه یک پوشه با صدها فایل، فضای ذخیره‌سازی ابری این امکان را با چند کلیک ساده برای شما فراهم می‌سازد.
  • همکاری: یکی از ویژگی‌های کاربردی فضای ذخیره‌سازی ابری آن است که ویرایش یک فایل توسط چندین فرد امکان پذیر است. به طور مثال شما و همکار شما با فاصله فیزیکی چند صد کیلومتری، هر دو قابلیت ویرایش، بکاپ‌گیری و بارگذاری مجدد آن را دارید.
  • بازیابی: اگر زمانی به هر دلیلی نسخه اورجینال اطلاعات را از دست بدهید، می‌توانید خیلی سریع اطلاعات را از طریق فضای ابری باز گردانید.

 

مهم‌ترین نکته در ایجاد حس اطمینان به فضاهای ابری‌، ضریب امنیتی بالای آن‌ها جهت مقابله با هرگونه حملات هکری و افشای اطلاعات کاربران است. برای این کار استفاده از رمز‌های عبور و فایروال‌های قدرتمند جهت مقابله با نفوذ هکر‌ها اهمیت به سزایی دارد که تا به امروز کلیه شرکت‌های ارائه‌دهنده چنین سرویس‌هایی، با قدرت عمل کرده‌اند. البته باید پذیرفت که نفوذگران همواره به دنبال راه‌های نوین برای دسترسی به تکنولوژی‌های روز دنیا هستند که در این میان انتخاب شرکت‌های بزرگ ارائه‌دهنده خدمات فضای ذخیره‌سازی ابری برای نگهداری از اطلاعات از اهمیت بالایی برخوردار است. نرم‌افزار هلو با امکان ذخیره‌سازی اطلاعات بکاپ کاربران در DropBox که یکی از نام‌آوران این عرصه است، برای کاربران امکان بهره‌مندی از مزایای ذخیره‌سازی ابری را فراهم آورده و سبب ایجاد حس آرامش در کاربران گردیده است .

 

صدای شما را می‌شنویم